قلاب قرقره در انواع مختلفی طراحی و تولید شده و کاربردهای متنوعی دارد. بطور کلی سه نوع قلاب قرقره شامل قلاب قرقره ثابت، متحرک و مرکب در بازار موجود می باشد.  همچنین انواع قرقره های عمومی و صنعتی شامل قرقره بالا دری، کابل جمع کن و قرقره آی‌ریل وجود دارد که در این مقاله به توضیح هر یک از این ابزارها می پردازیم.

 

قلاب قرقره در صنایع گوناگون + انواع قلاب قرقره

1.قلاب قرقره ثابت

قرقره بنایی، قرقره پرچم یا قرقره پرده کرکره از جمله مثال های قرقره ثابت است. در این نوع قرقره، قلاب به جایی محکم بسته شده و با بالا و پایین رفتن طناب و نیروی محرک و مقاوم قرقره بالا و پایین نمی ‌رود. در نتیجه با انتقال نیرو و تغییر جهت نیرو کار انجام می گیرد.

قلاب قرقره ثابت افزایش نیرو ندارد و نیروی محرک و مقاوم باهم برابر هستند؛ زیرا در قلاب قرقره ثابت بازوی محرک و بازوی مقاوم، شعاع دایره است و در دایره شعاع ‌ها با هم برابر می باشند. در نتیجه هر چقدر که طنابِ نیروی محرک کشیده شود طنابِ نیروی مقاوم هم همانقدر بالا می‌ رود وبنابراین افزایش مسافت هم در این نوع قرقره وجود ندارد.

 

2.قلاب قرقره متحرک

لاب قلاب قرقره متحرک به نیروی مقاوم بستگی دارد و با کشیدن طناب و حرکت نیروی محرک نیروی مقاوم با قرقره بالا و پایین می رود. در این قرقره قطر دایره بازوی محرک و شعاع قرقره بازوی مقاوم هستند؛ و از آنجایی که قطر همیشه  ۲برابر شعاع است پس بازوی محرک  ۲برابر بازوی مقاوم می باشد. بنابراین این قرقره متحرک با افزایش نیرو به کارگر کمک می کند. در این قرقره هر چقدر که جسم بالا برود طناب نیروی محرک ۲برابر آن کشیده شده و در نتیجه  نیروی کارگر نیز دو برابر می‌شود.

 

3.قلاب قرقره مرکب

 

از ترکیب دو یا چند قرقره ثابت ومتحرک، قلاب قرقره‌ای مرکب ساخته می شود. در این نوع قرقره،  هر قرقره ثابت باعث تغییر جهت نیرو و هر قرقره متحرک سبب افزایش نیرو می گردد. بنابراین قرقره مرکب با انتقال نیرو و تغییر جهت نیرو و افزایش نیرو می تواند کار انجام دهد.

از جمله کابردهای قلاب قرقره مرکب در حرکت آسانسورها و جرثقیل ‌های مکانیکی می باشد. بسته به تعداد قرقره‌ها و چگونگی بستن طناب‌ها، مزیت مکانیکی قلاب قرقره های مرکب متفاوت است.

 

زنجیر باربرداری چیست | و کاربرد آن

 

انواع عمومی و صنعتی قلاب قرقره

همانطور که در بالا اشاره کردیم سه نوع قرقره ثابت و متحرک و مرکب داریم؛ علاوه بر این دسته بندی، قرقره ها به دو نوع عمومی و صنعتی نیز تقسیم می شوند.

1.قرقره های عمومی

قرقره های عمومی کمتر در مشاغل صنعتی کاربرد دارند و بیشتر در کارهایی عمومی مانند چوب ماهیگیری، جمع کننده شیلنگ آتش نشانی، بالا یا پائین کشیدن پرچم، درب های کشویی پارکینگ یا مغازه قابل استفاده هستند.

2.قرقره های صنعتی

قرقره های صنعتی سه مدل مختلف دارند و بیشتر در کارهایی مانند جمع کردن کابل برق صنعتی، برق رسانی طولی جرثقیل، مونوریل، هدایت شیلنگ گاز و مایعات صنعتی، جرثقیل های فوق سنگین بندرگاه ها کاربرد دارند.

الف) قرقره بالا دری

قرقره بالا دری مجهز به چرخ هایی از جنس پلی آمید بوده و به طور آویزان در بالای درب‌های پارکینگ ها و سوله ها نصب می‌شود. از آنجایی که این قرقره ها از پلی آمید ساخته شده اند، دارای مقاومت بالا در برابر حلال های نفتی، ساییدگی، ضربه پذیری بالا و در خم شدن های متوالی مقاومت ترک خوردگی زیاد دارند.

قرقره بالا دری برای درب‌های ریلی دارای 2 چرخ بلبرینگی بدون دنده ساخته می شود. کاربرد دیگر این قرقره  برای پل مخصوص درب های آکاردئونی است.

 ب) قرقره کابل جمع کن

کاربرد قرقره کابل جمع کن، برای جمع کردن کابل در جرثقیل‌های سقفی و به صورت چهار چرخ می باشد.

 ج) قرقره آی‌ریل

نوع قرقره آی ریل برای حرکت و هدایت کابل بر روی ریل‌های I شکل کاربرد دارد. از جمله موارد استفاده از قرقره آی ریل در جرثقیل سقفی، جرثقیل بازویی و دروازه ای، خطوط راه آهن سریع السیر، کارواش‌های مکانیزه و خطوط هدایت شلنگ‌های منتقل‌کننده گاز و مایعات صنعتی و همچنین تصفیه خانه آب و فاضلاب، برق رسانی به جرثقیل سقفی با طول کوتاه، مونوریل، مترو و شیلنگ های انتقال مواد و گاز  می باشد.

برای کاربرد این قرقره ها در مسیر های پر پیچ و قوس دار و فضاهایی که گرد و غبار دارند از غلطک ویژه‌ای برای ریل‌ های بسته به کار می رود. از این غلطک ها برای جابجایی مواد خیلی سنگین، سیستم های انتقال مواد، جرثقیل های فوق سنگین بندرگاه استفاده می شود.

 

وینچ برقی صنعتی و کاربرد آن در صنعت چیست؟

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *