وینچ برقی صنعتی (Industrial electric winch) از تجهیزات و دستگاه هایی با مکانیزم ساده است که در  کارخانه ها و حوزه های مختلف صنعتی و ساختمانی برای کارهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد این وسیله مکانیکی در بلند کردن ، جابه جایی و کشیدن اجسام می باشد. معمولا به کشنده های افقی و هم عمودی، وینچ برقی گفته می شود.

یکی از موارد استفاده وینچ برقی صنعتی، نصبان روی خودروی کوهستان در جاده های صعب العبور می باشد. می توان با کمک این دستگاه خودروهایی را که در زمین های ناهموار یا باتلاق ها گیر افتاده اند، خارج کرد. در این مقاله شما را با ساختار وینچ برقی صنعتی و کاربردهای آن در صنایع گوناگون آشنا می کنیم.

 

وینچ برقی صنعتی

 

انواع وینچ صنعتی

به طور کلی چهار مدل وینچ صنعتی وجود دارد که هر یک کابردهای خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی وینچ برقی صنعتی می پردازیم.

1.وینچ دستی

2.وینچ برقی/الکتریکی

3.وینچ هیدرولیک و پنوماتیک

4.وینچ گاردنی

 

 

پیشنهاد می شود مقاله زنجیر بار برداری چیست | و کاربرد آن را نیز مطالعه نمایید

 

وینچ برقی صنعتی (وینچ الکتریکی) چیست؟

وینچ الکتریکی یا الکترووینچ از پرکاربردترین مدل های وینچ در زمینه صنعتی و کارخانه ها می باشد. در این وینچ نیروی محرکه مورد نیاز از طریق کوپل با کوپلینگ به الکتروموتور، شفت مستقیم یا به صورت فولی تسمه و یا توسط الکتروموتور متصل به گیربکس تامین می گردد.

در وزن های مختلف توان الکتروموتور متغیر است و در وینچ های با توان کم می توان از الکتروموتور تکفاز استفاده کرد. همچنین برای وینچ های قدرتمند باید از الکتروموتورهای دارای توان بالای 3 فاز استفاده شود. این الکتروموتورهای قوی مجهز به ترمز بوده که سبب می شود به هیچ عنوان شفت آن در لحظه توقف الکتروموتور، حرکت نداشته باشد. در وینچ هایی با داشتن این قابلیت ها، در بین RPM دور های 1000، 1500، 3000 الکتروموتور های 1500 دور مطلوب تر است و بوسیله گیربکس، فولی تسمه و اینورتر تبدیل دور صورت می گیرد.

اجزاء وینچ برقی صنعتی

وینچ ها از قرقره  یا درام (DRUM)،، کابل فلزی بسته شده روی قرقره، قلاب، گیر بکس، سیم بکسل تشکیل شده اند. این اجزاء هر یک وظیفه خاصی را در ساختمان انواع وینچ ها بر عهده دارند. قسمتی که در وینچ ها وظیفه تامین نیروگرداننده را بر عهده دارد می تواند به صورت دستی، برقی، هیدرولیکی، پنوماتیکی و سوخت های فسیلی طراحی شود.

با توجه به نوع کاربری و شرایط محیطی، این سیستم ها در وینچ ها متفاوت است. گیربکس قسمت مهم دیگری از ساختار وینچ است که برای کاربری های مختلف دارای مدل ها و اندازه های متفاوتی می باشد. وظیفه قرقره یا همان درام، انتقال گشتاور گیربکس و جمع کردن سیم بکسل می باشد. وینچ ها بسته به نوع نیروی محرکه ای که دارند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

کاربرد وینچ برقی صنعتی در صنایع مختلف

همانطور که بیان شد وینچ ها در صنایع مختلف کاربرد دارند و ابزاری با قدمت زیاد در صنعت می باشند. مدل های جدید وینچ با دارا بودن قابلیت هایی مانند ترمز و موتور ضد انفجار توانسته اند به طور چشمگیری باعث بهبود عملکرد، افزایش ایمنی و کاهش حجم دستگاه شوند. گستردگی کاربردهای وینچ زیاد است بطوری که می توان از آن در صنایعی مانند خودروسازی، صنایع نظامی، صنایع فولاد، صنایع تحقیقاتی، صنایع کاشی و سرامیک و… بهره برد. در ادامه بحث مورد استفاده وینچ را در برخی دیگر صنایع شرح می دهیم.

1.صنایع نفت و گاز

وینچ ها در صنایع نفت و گاز کاربردهای زیادی داشته و از آن در نیروگاه‌ ها و پتروشیمی ‌ها، دکل‌ های حفاری و کشش خط لوله (شورپولینگ) استفاده می ‌شود.

2.صنایع دریایی

از انواع وینچ در صنایع دریایی مانند اسکله، کشتی‌، لنج‌ و قایق‌ ها به منظور جابجایی و بلند کردن بار یا وسایل و به آب انداختن و بالا کشیدن لنگر کاربرد دارند. استفاده از وینچ در صید ماهی و ماهیگری سبب سهولت و سرعت عمل ماهیگیران شده است.

این وینچ ها دارای قدرت و طول کابل متفاوت بوده و بدنه آن ها به دلیل رطوبت محیط و احتمال برخورد با آب، در برابر خوردگی و زنگ ردگی مقامت بالایی دارد. این وینچ ها مجهز به کلاچ خلاص کن برای باز کردن آسان کابل بوده و می توان روی آن ترمز قفل شونده نصب کرد.

3.صنایع معدن و حفاری

از تجهیزات و ماشین آلات صنعتی بسیاری برای استخراج و حمل و نقل مواد از معدن استفاده می شود؛ که وینچ ها یکی از همین تجهیزات است که کمک زیادی به افزایش سرعت و راندمان معادن کرده است.

4.کابل کشی

از وینچ ها برای پروژه ‌های کابل‌کشی و سیم‌کشی در حالت‌ های مختلف هوایی و زمینی استفاده می شود. وینچ های برقی یا دیزلی می توانند مجهز به مترسنج، کشش سنج و کنترلر سرعت شده و برای کابل مورد استفاده قرار گیرند.

5.ساختمان و عمران

کاربرد وینچ ها در کارهای ساختمانی برای جابجایی مصالح و ابزار ساختمانی و افراد روی یک استراکچر یا ریل می باشد. در پروژه های ساختمانی به وینچ، بالابر گفته می شود و ظرفیت های وزنی ۳۰۰ کیلوگرم تا ۳ تنی وینچ بسته به نیاز استفاده می شود.

برای وینچ های برقی با ظرفیت مدنظر، الکتروموتورهای تک فاز یا سه فاز و گیربکس انتخاب می شوند.

تعمیر و نگهداری وینچ برقی صنعتی

هر وسیله و ابزاری برای اینکه عمر مفیدی داشته باشد باید هنگام کار و بعد از کار به درستی از آن استفاده و نگهداری کرد. وینچ ها نیز از جمله تجهیزات صنعتی هستند که نیاز به مراقبت و نگهداری بالایی دارند. در ادامه نکات مهمی را به منظور مراقبت  بیشتر از این ابزارآلات بیان می کنیم.

  • از وارد شدن هر گونه شوک و ضربه های ناگهانی به وینچ اجتناب گردد.
  • برای تهیه هر مدل وینچ حتما به فاکتور های اصلی خرید یعنی سرعت، قدرت، مسافت، نوع کاربری وینچ دقت شود.
  • در وینچ های هیدرولیکی باید روغن هیدرولیک بررسی شده و در صورت نیاز تعویض گردد.
  • بررسی مداوم شیلنگ های رابط در وینچ های هیدرولیکی توصیه می شود.
  • از بوجود آمدن نوسان و قطع و وصل شدن مکرر جریان برق جلوگیری شود.
  • بررسی فشار وارده به روی وینچ مصرفی برای اطمینان از اینکه وزن بار بیشتر از توان وینچ نباشد.
  • تعویض سیم بکسل های رشته رشته شده و شکسته در هنگام کار با وینچ ها.
  • نظافت وینچ و روغن کاری به صورت همیشگی صورت گیرد.
  • جلوگیری از رسیدن رطوبت و آب به قطعات الکتریکی.
  • در مدل های فولی تسمه، تسمه ها باید بدون هرگونه پارگی ترک و ریش ریش شدگی بوده و به شل و سفتی تسمه توجه شود.

نحوه انتخاب یک وینچ برقی صنعتی خوب چیست؟

در هنگام خرید هر وسیله و دستگاه برقی باید یک سری نکات و پارامترهایی را مدنظر قرار داد. مثلا برای انتخاب یک وینچ برقی مناسب باید مواردی مانند قدرت و سرعت و مکانی که می خواهید در انجا از وینچ استفاده کنید را بررسی نمایید.

1.سرعت: وینچ های کشنده با سرعت بالا و کنترل نشده می تواند به سیم بکسل و وینچ آسیب جدی وارد کند. برای مثال معمولا در گیربکس های وینچ های بالابری نسبت تبدیل 1:48 الی 1:56 استفاده می شود و دارای میانگین سرعت زیر بار حدود 20 متر بر دقیقه است.

2.قدرت: استفاده از وینچ هایی با قدرت بسیار بالا می تواند سبب افزایش مصرف و اتلاف انرژی شده و هم اینکه باید برای خرید این نوع وینچ ها هزینه بیشتری نیز پرداخت شود.

3.مکان: نمی توان از موتورهای وینچ یا الکترووینچ ها در مکان هایی ک گاز اشتعال زا وجود دارد، استفاده کرد. برای این محیط های وینچ های هیدرولیکی یا پنوماتیکی توصیه می گردد.

 

پیشنهاد می شود مقاله راهنمای بهترین خرید اینترنتی پولیفت از سایت های معتبر چیست را نیز مطالعه نمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *